Hustopeče 2017 – 1.miesto ČSFA U7 bez straty bodu, vyhrali nad Sigmou Olomouc, Slováckom a Jakub Čahoj najlepší strelec turnaja

V sobotu 13.5.2017 sa futbalový oteckovia a mamičky stretli na turnaji detí do sedem rokov v Hustopečiach u Brna. Turnaj tradične začal nástupom a hymnou ligy majstrov zdôrazňujúcej bratstvo a priateľstvo, táto liga zároveň predstavuje sen každého hráča. Nasledovali hymny Česká a Slovenská, naznačujúc, že ide o medzinárodný turnaj, pre tých starších štipka nostalgie. Malým, ale milým „fopa“ bola reklama na you-tube , odkiaľ sa skladby púšťali. Toto  organizátori zvládli s úsmevom i nadhľadom a predznačili atmosféru celého turnaja, a síce baviť sa futbalom.

Turnaja sa zúčastnilo 16 mužstiev rozdelených do troch skupín. Náš tým čakali v základnej skupine tri zápasy po 14 minút, systémom 4+1. Dve miesta boli postupové. Tréneri Milan a Miro si v duchu stanovili za cieľ postup zo skupiny a konfrontáciu s mužstvami v najlepšej forme. Najväčší problém po ceste býva koncentrácia. Prvý zápas je rozhodujúci pre nastavenie psychickej pohody mužstva.

Úvodný hvizd ČSFA-Malacky verzus FC Svratka Brno. Po rozpačitej rozohrávke nasleduje tridsať sekúnd nezachytených hráčmi ČSFA, našťastie brankár predviedol tri dôležité zákroky, ktoré vyústili v kontru s dotykom každého nášho hráča a Jakub “Čagi“ a jeho vynikajúca kolmica za obranu zakončená Peťkom otvára skóre streleckým zápisom v 45 sekunde (1:0). Toto vnáša trocha rozvahy na kopačky nášho mužstva, aj keď súper nepovedal posledné slovo a za rytmických zvukov bubna a trúbky sa hotuje k odpovedi. V štvrtej minúte Čagiho prienik a učebnicová prihrávka na Peťka a z toho krásna akcia (2:0). V siedmej minúte tiež súper predvádza svoje kvality (2:1). O necelú minútu na to Čagiho samostatná akcia, zakončenie ľavou nohou (3:1). Súper nič nevzdáva napriek snahe, bojovnosti a optickej prevahe celého nášho tímu v desiatej minúte znižuje na 3:2. Nasleduje pre náš tím niekoľko veľmi dobrých, avšak nepremenených šancí . Súper ide do protiútoku, tento zachytáva Sebík, lopta na Peťka, ktorý sa vynikajúco uvoľnil, strela a obranca zázračnou hlavičkou vytesnil strelu na tyč a von z brány. Napätie graduje u hráčov aj u divákov. Odrazenú loptu zachytí protihráč, no jeho chybné spracovanie dáva opäť šancu Čagimu. Ten kľučkou obchádza ďalšieho obrancu a ľavačkou stanovuje konečný výsledok.

ČSFA-Malacky : FC Svratka Brno 4:2.

Hoci najväčší vplyv na rozhodujúce skóre mali rozdieloví hráči Čagi a Peťko, celý tím podal oduševnený výkon. Najmä v úvode veľmi pomohol brankár Janík. V obrane podržali Sebík a Domino. Aj keď Dominikov zápas mal ešte len prísť, napriek tomu už teraz ukázal pohybovú formu a bojovnosť rovnako ako Sebi, ktorý mal par náznakov ala Alves, no šťastie nemal. Peťka v útoku dopĺňali Kiko s Markom. Poslední menovaní mali veľký rešpekt a ak sa dokázali uvolniť, predvádzali super futbal. Čiernu prácu pre tím odvádzal Luky, typický pre jeho kľud na lopte. V ďalších zápasoch na pozícii brankára jeho hviezda naplno zažiari.

Vstup do turnaja teda vyšiel, nasledoval druhý zápas a ten bol nakoniec najväčšou gólovou prestrelkou, čo viac si môže fanúšik futbalu priať. Ako druhého protivníka žreb určil 1.FC Slovácko. Prvý gól sa podarilo vsietiť naozaj rýchlo. Po dobrom kolektívnom pressingu Kiko získal loptu a nahrávkou do volného priestoru vysunul Peťka. Ten už bol v tejto situácii ako ryba vo vode chladnokrvne v dvanástej sekunde skóruje (1:0). Odpoveď prišla v zápätí po rozohrávke kúsok od polovice ihriska pri autovej čiare v podobe vysokej centrovanej lopty, ktorá preletela aj brankára a skončila v sieti (tridsiata sekunda 1:1). Nasledovali dva závari pred súperovou bránkou. Prvý po Peťkovej spätnej prihrávke z otočky, ktorá našla Kika, ktorého strelu dorážal Domino no neprekonali golmana. Druhý, keď Kiko dobrým pressingom získal loptu pre Čagihono a ten v časovej tiesni minul o centimetre. Naša chvíľa prišla v štvrtej minúte po faule na Peťka a následnej štandartke (2:1). O slovo sa prihlásilo aj 1.FC Slovácko (siedma minúta 2:2). Ôsma minúta obraz hry je stále rovnaký, ak má super loptu cely tým ide do pressu. Kiko tlačí na hráča k autovej čiare, ten odovzdáva loptu Peťkovi. ktorý vynikajúcou individuálnou akciou jeden proti trom zakončenou peknou strelou naštrbí sebadôveru súpera (3:2). Teraz by mal byť na ťahu protivník, lenže s týmto pohľadom na vec nesúhlasí najmä Dominik. Domino sa vzopne k svojmu zatiaľ najlepšiemu výkonu, je ho plné ihrisko, svojim neustálim výborným pohybom oberá súpera o priestor a telom si zas a znova vynucuje vládu nad loptou. Je jasné, že týmto štýlom hry sa skôr či neskôr dostaneme do možnosti skórovať. Tieto prichádzajú až napokon Dominátor vytvorí príležitosť pre Čagiho a ten si s takýmito situáciami vie poradiť (4:2).Trocha poľavíme, Slovácko kontruje (4:3). Dominátor opäť ovládne priestor, strhne svojou aktivitou celý tím, bojujú ako keby to bol posledný zápas. Nasleduje Kikov šťastný dotyk s loptou, ktorú smeruje na Čagiho pred bránu súpera a ten nechal prehovoriť svoju ľavačku (5:3). Časomiera ukazuje odohraný čas 13 minút a 25 sekúnd. A to bol posledný gól tohto zápasu.

ČSFA -Malacky : 1.FC Slovácko 5:3

Hoci na tím čakal ešte jeden zápas v skupine, na tréneroch bola vidieť uvoľnenie. Ciel zahrať si s najlepšími mali splnený a všetko ostatné bolo do plusu. To sa premietlo aj na výkone tímu, ktorý v hernej pohode už podával vyrovnané výkony a turnajom sa prehnal ako nôž maslom, no nepredbiehajme.

Posledný zápas v skupine proti tímu Tj Sokol Bohdalice. Ťažko zastaviť dobre rozbehnutú mašinu. Gólovo bohatý zápas, k už tradičným strelcom Čagymu (3) a Peťkovi (2) sa pridal Janík, ktorý sa vymenil s Lukim na postoch brankára a hráča.

ČSFA -Malacky : Tj Sokol Bohdalice 6:1

Postupujúce tími sa zišli vo finále, kde mali odohrať 10-minutové zápasy každý s každým okrem súperov zo skupiny. Naši borci mali súperiť ešte s mužstvami Sigma Olomouc Modrý, Sigma Olomouc Oranžový, Mirava, Hustopeče, Znojmo. Aj keď sa tak nestalo a mužstvo Znojma si s nami nepomerilo sily, pretože v základnej časti odohrali viac zápasov, tak zápasová porcia to bola slušná. Avšak Záhorácky chlik nespomaľoval.

ČSFA -Malacky : Sigma Olom.ouc Modrý 4:1 Čagi (3) Peťko (1)

ďalšia zastávka

ČSFA -Malacky : Sigma Olomouc Oranžový 6:0 Peťko (3) Čagi (2) Marko (1)

ČSFA -Malacky Mirava 3:1 Čagi (2) Peťko (1)

Chlapci hrali s chuťou a bolo vidieť, že keď nemusia a nič ich nezväzuje, hrajú najlepšie. Ale sily predsa ubúdali a posledný zápas nebol len boj so súperom, ale aj so sebou samým.

ČSFA -Malacky : Hustopeče 2:1

Čagi sa zaslúžene stal kráľom strelcov a celí tím sa umiestnil na turnaji ako prvý. Ale vyhrali všetci čo sa zúčastnili, strávili peknú sobotu v športovom duchu, rozvíjaním lásky k športu.

Góly Príhrávka na Gól

Čagi 16 7

Peťko 12 2

Sebík 0 1

Marko 1 1

Kristián 0 3

Janík 1 0

Dominik 0 1

Ďakujeme usporiadateľom za túto možnosť, ich prístup bol príkladný.

PS: Nedá mi. Škoda, že až po turnaji som si prečítal propozície usporiadatelov, možno by som sa zamyslel a zmenil prístup a vyvaroval sa koučingu. Je pravda, že na trénovanie je tréner, on určuje čo a ako sa bude hrať a rodič má kričať len do toho a aj to v pravidelnom rytme, aby deti nevyrušoval!!. Pretože dieťa musí na ihrisku vykonať množstvo rýchlych rozhodnutí a musí ich vykonať samé. Určovaním taktiky, výberu miesta, kľučky či strely zahlcujem ich nervový systém často možno aj protichodnými radami od trénera. m ich oberáme o góly, prihrávky ale hlavne radosť z hry. Môže sa stať, že dieťa od futbalu odradíme miesto toho aby sme v ňom lásku k športu prehlbovali. Človek sa učí celý život, nieže by som to nevedel, ale vedieť a konať sú dve rôzne veci.

Poučený, potešený ďakujem všetkým zúčastnením.

Ak sa podarí bude aj link na zostrih dôležitých momentov.


Futbalový Ocko MaTeSAutor: Martin Havlík

One thought on “Hustopeče 2017 – 1.miesto ČSFA U7 bez straty bodu, vyhrali nad Sigmou Olomouc, Slováckom a Jakub Čahoj najlepší strelec turnaja

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *